Leczenie zaburzenia osobowości

Zaburzeniem wymagającym kompleksowego leczenia psychoterapeutycznego jest tzw. osobowość borderline. W języku polskim oznacza ona pograniczne zaburzenie osobowości. Osoby cierpiące na ten rodzaj dysfunkcji nie mogą być jednoznacznie zakwalifikowane do grupy pacjentów chorujących na nerwicę bądź psychozę. Stąd osobowości borderline nazywane są często „pacjentami z pogranicza”. W prowadzonym przeze mnie gabinecie, znajdującym się w Warszawie, zajmuję się kompleksowym leczeniem osób dotkniętych tymi specyficznymi i bardzo wymagającymi zaburzeniami osobowości.Takie leczenie doskonale opisuje termin terapia borderline.

Cechy charakteryzujące osobowość borderline

Istnieje wiele cech, które opisują osobowość borderline. Jest to m.in. znacząca przewaga negatywnych uczuć. Chorzy często doświadczają emocji takich jak gniew, złość, smutek, frustracja czy wstyd. Niska tolerancja na stres powoduje potęgowanie uczucia niepokoju i stresu. Zaburzenia osobowości borderline łączy się również z dużym lękiem przed odrzuceniem. Pacjenci wybierają zazwyczaj dwie drogi: albo całkowicie izolują się od innych ludzi, albo nieustannie dążą do nawiązywania bliskich relacji z innymi. Trzymanie osób na dystans skutkuje często trudnością w tworzeniu związków, stąd często są one przelotne i niestabilne. Osoby, które cierpią na zaburzenia osobowości borderline, mają dużą tendencję do idealizowania bliskich sobie ludzi. Jednak w momencie, gdy okaże się, że ich działania kończą się porzuceniem, „pacjenci z pogranicza” myślą o nich jedynie w najgorszych kategoriach. To z kolei jest przyczyną częstych stanów depresyjnych oraz myśli samobójczych. Cechą charakterystyczną zaburzeń osobowości borderline jest również nadmierna skłonność do ryzyka. Z leczeniem tych objawów doskonale poradzi sobie profesjonalista za sprawą wypracowanych metod psychologicznych w trakcie terapii borderline.

Pomoc psychologiczna „pacjentom z pogranicza”: terapia borderline

Jako doświadczony psycholog, działający w Warszawie, od wielu lat zajmuję się terapią borderline. Najlepsze efekty przynosi leczenie zaburzeń osobowości oparte na regularnych wizytach u doświadczonego psychologa. W moim gabinecie psychologicznym, mieszczącym się w mieście Warszawa, pacjenci mogą liczyć na całkowitą dyskrecję oraz kompleksowe wsparcie na czas odbywanych spotkań.